چند نمونه از انواع تخصص های دندانپزشکی

دندانپزشکی یکی از رشته‌هایی است که تخصص‌های متفاوتی دارد و بسیاری از این تخصص‌ها برای مردم ناشناخته است و مطالب زیادی در خصوص آن‌ها نمی‌دانند. شاید بسیاری از مردم اصلا ندانند که دندانپزشکی تخصص‌های بسیار متفاوتی دارد و هر کدام از این تخصص‌ها در خصوص درمان بیماری های دهان و دندان خاصی فعالیت می‌کنند.

چند نمونه از انواع تخصص های دندانپزشکی

چند نمونه از انواع تخصص های دندانپزشکی

همان‌گونه که گفتیم دندانپزشکی رشته‌ها، شاخه‌ها و تخصص‌های فراوانی دارد. دندان‌پزشکان پس از پایان تحصیلات دندانپزشکی برای گرفتن تخصص باید در کلاس‌ها و دوره‌های دیگری شرکت کنند تا بتوانند مدرک تخصص مورد نظر را اخذ کنند.

متخصص دندانپزشکی عمومی

این تخصص از تخصص‌ های دندانپزشکی است که بیشتر اقداماتشان در خصوص درمان‌های سریع و اقدامات مربوط به پیشگیری از ابتلا به بیماری های دهان و دندان است. این دسته از متخصصان دندانپزشکی کارهایی مانند پر کردن حفره‌ها، رفع پوسیدگی‌ها، اقدامات لازم در خصوص شکستگی دندان و پر کردن تاج و کپ دندان را انجام می‌دهند.

متخصص دندانپزشکی اطفال

بسیاری از افراد تصور می‌کنند چون دندان‌های کودکان شیری است نیاز به مراقبت و نگهداری ندارند در حالی که شاید این دوره یکی از حساس‌ترین دوره‌ها است و داشتن دندان‌های شیری سالم می‌تواند سلامتی بیشتر دندان‌های دائمی را به دنبال داشته باشد. انجام ارتودنسی اطفال یکی از وظایف دندان‌پزشک کودکان و اطفال است. یکی از آموزش‌هایی که به افرادی که در این تخصص دندانپزشکی تحصیل می‌کنند، داده می‌شود درمان کودکان در اتاق عمل و تحت بی‌هوشی است.

اندودنتیست

اندودنتیست یا متخصص دندانپزشکی درمان ریشه به صورت کلی با ریشه دندان و مشکلات آن سر و کار دارد. شاید عصب‌کشی دندان‌های سخت و دشوار را بتوان کار اصلی اندودنتیست دانست. زمانی که به دلایل متفاوت مانند بیماری‌های خاص، ترس بیمار و موارد دیگر پزشک عمومی نتواند کار عصب‌کشی را انجام دهد، اندودنتیست‌ها اقدامات لازم برای درمان را انجام می‌دهند.

پریودنتیست

بیماری‌های لثه به دلایل گوناگونی می‌دانند ژنتیک، عادت‌های نادرست غذایی و رفتاری و همچنین افزایش سن ممکن است بروز کند. این بیماری‌ها به دلیل این‌که با بافت نگه‌دارنده دندان یعنی لثه ارتباط دارند، در صورت عدم توجه، رسیدگی و درمان به موقع می‌توانند باعث شوند تا فرد دندان‌هایش را از دست بدهد. همچنین بیماری‌های لثه ارتباط مستقیمی با سلامت بدن دارد و بیماران دیابتی و زنان باردار بیشتر در معرض درگیر شدن با این بیماری‌ها و عوارض آن‌ها هستند.

ارتودنسی

قطعاً نام ارتودنسی را بارها شنیده‌اید و سیم‌هایی که بر روی دندان‌های افراد وجود دارند را دیده‌اید. ارتودنسی یکی دیگر از تخصص های دندانپزشکی است که وظیفه درمان ناهنجاری‌های دندان‌ها، فک و صورت را بر عهده دارند تا به دندان‌ها و صورت افراد تناسب و زیبایی بیشتری بخشند. متخصصین ارتودنسی در پیشگیری و درمان ناهنجاری‌هایی مانند کجی دندان، ازدحام دندان، اوربایت و آندربایت مهارت دارند. به خاطر داشته باشید که دندان‌های نامنظم تنها زیبایی صورت و دندان‌ها را با مشکل مواجه نمی‌کند. دندان‌های نامنظم می‌تواند منجر به مشکلات جدی‌تری مانند سردرد، ترسموس، اختلال در بیان و تخریب استخوان‌های فک شوند.

متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

تمام مواردی که در خصوص ترمیم و زیبایی دندان‌ها انجام می‌شود به نوعی در تخصص این دسته است. شاید از دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی بتوان به عنوان ترکیب دندانپزشکی و ارتودنسی نام برد که قصد دارد زیبایی را به دندان‌ها بازگرداند. بیشتر افراد با اهدافی مانند جایگزینی دندان‌های از دست رفته، ترمیم زیبایی دندان‌های آسیب دیده، داشتن دندان‌هایی زیبا که شکل، اندازه و رنگ یکسانی داشته باشند و سایر موارد این چنین به متخصص دندان‌پزشک ترمیمی و زیبایی مراجعه می‌کنند.

فلوشیپ و تخصص

می‌توان گفت که عنوان فوق تخصص در رشته‌های دندانپزشکی معنی ندارد. به همین دلیل بسیاری از دانشگاه‌ها دوره‌هایی تحت عنوان فلوشیپ برای دندان‌پزشکان متخصص برگزار می‌کنند. این دوره‌ها در میان دوره‌های میان‌مدت طبقه‌بندی می‌شوند و هدف آن‌ها ارائه اطلاعات به روز و بیشتر در خصوص تخصص موردنظر است.