آشنایی با خواص سیب زمینی (بخش دوم)
آشنایی با خواص سیب زمینی (بخش دوم)

آشنایی با خواص سیب زمینی (بخش دوم)، با ما همراه باشید تا بیشتر با خواص سیب زمینی آشنا شوید.

خواص سیب زمینی

التهاب:

برخی از افراد فکر می‌کنند که سیب زمینی و گیاهانی که در خانواده بادنجانیان قرار می‌گیرند( همچون بادمجان، گوجه فرنگی و فلفل) آرتریت را بدتر می‌کند. با اینحال شواهد علمی محدودی از چنین فرضیه ای پشتیبانی می‌کنند.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد افرادی که مبتلا به آرتریت هستند می‌توانند مصرف گیاهانی که در خانواده بادنجانیان قرار دارند را به مدت ۲ هفته محدود کنند تا ببینید این کار بهبودی در شرایط ایجاد شده است یا خیر.

برخی از مطالعات پیشنهاد می‌کند این گیاهان ممکن است در واقع نشانه‌های آرتریت را کاهش دهد. به عنوان مثال مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شده نشان می دهد مصرف سیب زمینی باعث کاهش التهاب بدن می‌شود.

هضم:

یکی از مزایای اصلی مصرف سیب زمینی، کمک به هضم است. این موضوع به خاطر محتوای فیبری است که در آن یافت می‌شود. سطح بالای کربوهیدرات در سیب زمینی می‌تواند هضم ان را راحت تر کند.

سلامت قلب:

سیب زمینی به خاطر محتوای فیبر خود باعث می‌شود قلب سالم تری داشته باشید. فیبر به پاکسازی کلسترول از رگ‌های خونی کمک خواهد کرد. ویتامین C و B6 به کاهش رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند.کاروتنوئید نیز می‌تواند به عملکرد سالم قلب کمک فراوانی بکند.

علاوه بر این، B6 نقش بسیار مهمی در فرایند متیلاسیون بازی می‌کند.

فرایند متیلاسیون مولکول‌های بسیار خطرناک هموسیستئین را به متیونین تبدیل می‌کند که یک بخش از پروتئین جدید است.وجود مقادیر بالای هموسیستئین می‌تواند به دیواره رگ‌های خونی آسیب وارد کند. مقدار بالای آن مرتبط با بیماری‌ قلبی و سکته است.

عملکرد ورزشکاران:

سیب زمینی می‌تواند به بازیابی تعادل الکترولیت ها کمک کند. سدیم و پتاسیم که در پوست سیب زمینی یافت می‌شود دو الکترولیت بسیار مهم هستند که ورزشکاران به هنگام عرق کردن آن‌ها را از دست می‌دهند. الکترولیت‌ها برای بهبود عملکرد بدن مفیدند.

مراقبت از پوست:

بر اساس مطالعات انجام شده، ویتامین C، B6 ، پتاسیم، منیزیم، روی و فسفر موجود در سیب زمینی می‌تواند به سلامت، شادابی و نرمی پوست کمک کند. این مواد مغذی همگی در سیب زمینی یافت می‌شوند.

حقایقی در مورد سیب زمینی:

در ادامه برخی از حقایقی که در مورد سیب زمینی وجود دارد را با هم مرور می‌کنیم:

همانند گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل، سیب زمینی عضو خانواده بادنجانیان است. سیب زمینی در واقع بخش متورم ساقه‌ی توبروزوم سولانوم چند ساله است. این بخش از گیاه غده نامیده می‌شود. چشم سیب زمینی به برآمدگی‌های روی آن گفته می‌شود. کلمه potato در زبان انگلیسی از یک واژه اسپانیایی با عنوان patata گرفته شده است.

هزاران نوع سیب زمینی در جهان وجود دارد اما همه این سیب زمینی‌ها به طور تجاری کشت نمی‌شوند. انواع محبوب سیب زمینی شامل سیب زمینی قرمز، سفید، زرد، آبی ،Russet است. در سال ۲۰۱۳، بیش از ۱ میلیون جریب سیب زمینی کاشته شده بود.

آمریکایی‌ها به طور متوسط حدود ۵۶ کیلوگرم سیب زمینی در سال مصرف می‌کنند. سیب زمینی به طور سنتی برای تهیه وودکا مورد استفاده قرار می‌گرفت. با اینحال امروزه وودکا بیشتر از غلات تخمیر شده همچون ذرت یا گندم تهیه می‌شود.

پس از بررسی خواص سیب زمینی، نوبت به مطالب جانبی و نکاتی می رسد که در مورد سیب زمینی باید بدانیم. با ما همراه باشید.

برگرفته از سایت مجله سلامت