روش های سنتز نانوپودر آلومینا

آلیاژ سازی مکانیکی ‏
شهریور ۱, ۱۳۹۴
شیمی نانو سل- ژل :‏
شهریور ۱, ۱۳۹۴
روش هاي سنتز نانوپودر آلوميناReviewed by مدیر on Aug 23Rating:

روش های سنتز نانوپودر آلومینا

آلومینا یک ماده اولیه سرامیکی است که ضمن داشتن خواص بسیار منحصر به فرد، نسبتاً فراوان و ارزان است. دلیل دیگر اهمیت آلومینا ناشی از پایین بودن دمای سینترینگ آن نسبت به سرامیک های مهندسی دیگر است که کاربرد صنعتی آن را مقرون به صرفه تر از سرامیک ها مهندسی دیگر می سازد. به دلایل فوق کاربرد آن در صنایع مختلف بی شمار است.

روش سنتز پودر به روش MA نسبت به روش های دیگر سنتز درای معایب و مزایایی است که در جدول ۱ به طور کلی اشاره و بررسی شده است.

امروزه مطالعات و تحقیقات برای دستیابی به مواد سرامیکی با نرمی و سختی قابل توجه در دمای پایین به سمت سنتز پودر با اندازه دانه ای تا حد ممکن پایین هدایت می شوند. از زمانهای خیلی دور، همه تلاشها در مورد مواد آلومینایی، رسیدن به مواد نانوکریستالین با اندازه حدود۸ nm بوده است.تکنیکهای جدید تولید پودر به چندین علت توسعه داده شده اند که عبارتند از:

– خلوص بالاتر
– اندازه ذرات یکسان وکوچک
– شکل اندازه ذرات کنترل شده
– ترکیبات جدید

روش های مختلفی برای سنتز پودرهای سرامیکی وجود دارد ولی به طور کلی دو روش برای سنتز پودر وجود دارد:

– روش های مکانیکی
– روش های شیمیایی

روش های مکانیکی معمولاً برای سنتز پودرهای سرامیکهای سنتی از مواد اولیه طبیعی استفاده می شوند.جدول۱ خلاصه ای از روش های معمول سنتز پودر را نشان می دهد.تکنیک های متفاوت ساخت نانوذرات آلومینا شامل فرآیندهای متفاوتی از قبیل فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی یا ترکیب تعدادی از این فرآیندها می باشد. در اینجا تعدادی از روش های سنتز نانوذرات آلومینا به صورت خلاصه توضیح داده می شود.

error: Content is protected !!