روش هاي سنتز نانوپودر آلومينا

آلیاژ سازی مکانیکی ‏
آگوست 23, 2015
شیمی نانو سل- ژل :‏
آگوست 23, 2015
روش هاي سنتز نانوپودر آلوميناReviewed by مدیر on Aug 23Rating:

روش هاي سنتز نانوپودر آلومينا

آلومينا يك ماده اوليه سراميكي است كه ضمن داشتن خواص بسيار منحصر به فرد، نسبتاً فراوان و ارزان است. دليل ديگر اهميت آلومينا ناشي از پايين بودن دماي سينترينگ آن نسبت به سراميك هاي مهندسي ديگر است كه كاربرد صنعتي آن را مقرون به صرفه تر از سراميك ها مهندسي ديگر مي سازد. به دلايل فوق كاربرد آن در صنايع مختلف بي شمار است.

روش سنتز پودر به روش MA نسبت به روش های دیگر سنتز درای معایب و مزایایی است که در جدول 1 به طور کلی اشاره و بررسی شده است.

امروزه مطالعات و تحقيقات براي دستيابي به مواد سراميكي با نرمي و سختي قابل توجه در دماي پايين به سمت سنتز پودر با اندازه دانه اي تا حد ممكن پايين هدايت مي شوند. از زمانهاي خيلي دور، همه تلاشها در مورد مواد آلومينايي، رسيدن به مواد نانوكريستالين با اندازه حدود8 nm بوده است.تكنيكهاي جديد توليد پودر به چندين علت توسعه داده شده اند كه عبارتند از:

– خلوص بالاتر
– اندازه ذرات يكسان وكوچك
– شكل اندازه ذرات كنترل شده
– تركيبات جديد

روش هاي مختلفي براي سنتز پودرهاي سراميكي وجود دارد ولي به طور كلي دو روش براي سنتز پودر وجود دارد:

– روش هاي مكانيكي
– روش هاي شيميايي

روش هاي مكانيكي معمولاً براي سنتز پودرهاي سراميكهاي سنتي از مواد اوليه طبيعي استفاده مي شوند.جدول1 خلاصه اي از روش هاي معمول سنتز پودر را نشان مي دهد.تكنيك هاي متفاوت ساخت نانوذرات آلومينا شامل فرآيندهاي متفاوتي از قبيل فيزيكي، شيميايي، بيولوژيكي يا تركيب تعدادي از اين فرآيندها مي باشد. در اينجا تعدادي از روش هاي سنتز نانوذرات آلومينا به صورت خلاصه توضيح داده مي شود.

error: Content is protected !!